• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Demba Ba transferinde kriz!

F1 takımları 'sahte' pit-stop konusunda uyarıldı

f1-takimlari-sahte-pit-stop-konusunda-uyarildi

FIA, Mercedes'in Britanya GP'sinde yaptığı gibi bir sahte pit-stop'a tolerans gösterilmeyeceği konusunda takımları uyardı.
10 Temmuz 2015 Cuma 14:17

 Britanya GP'sinde Williams ile başa baş bir mücade içinde bulunan Mercedes, 14. turda pit ekibini hazırlamış ve Williams pit duvarını aldatmaya çalışmıştı. Sonunda bu plan işe yaramamış ve Williams araçları pistte kalmıştı.

Mercedes patronu Toto Wolff, bu konuda sorulan sorulara çok açık bir şekilde cevap vermiş ve bu sahte pit-stop'un rakip takımın kafasını karıştırmak için yapıldığını söylemişti.

Wolff, ''Williams'ın lastikleri yarışın sonuna kadar kullanma konusunda sorunlar yaşayacağını biliyorduk ve onları hata yapmaya zorlamak istedik.'' dedi.

''Küçük bir oyundu ve işe yaramadı. Bu hamlemizden sonra eşim bana bir mesaj atarak 'Bizi kandırabileceğinizi sanıyorsunuz, hah hah hah' dedi.''

Geçmiş yıllarda da bu tip sahte pit-stoplara güvenlik sebebiyle izin verilmediği biliniyordu çünkü takım elemanlarının yalnızca çalışırken pit alanında durmalarına izin veriliyor.

F1 kural kitabından madde 23.11'e göre ''Takım personeli pit yoluna yalnızca çalışma zamanlarından hemen önce çıkabilirler ve işleri biter bitmez geri dönmek zorundadırlar''

Mercedes'in yaptığı gibi sahte pit-stopların gerçekten rakipleri kandırmak için mi yapıldığı yoksa pit kararından vazgeçildiği için mi personelin garaja döndüğü kesin bilinemediği için bu hareketler kural ihlali sayılmıyordu. Ancak Mercedes'in sahte pit-stop yaptıklarını itiraf etmesi üzerine FIA harekete geçti.

FIA, yaptığı açıklamada sahte pit-stoplara kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. Bu durumda takımların pit-yapmaktan gerçekten vazgeçtiklerini kanıtlamaları beklenecek. Telsiz konuşmaları bu durumlarda pilotun pit yapacağına inanması gerektiğini belirtmeli.

FIA basın görevlileri, Macaristan'da takımların resmi bir şekilde uyarılacaklarını ve bu konuda sıfır tolerans gösterileceğini belirtti.


Haber okunma sayısı: 1035Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ